Aranacak Kategori: Ülke Şehir Gezilecek Yer

Giriş Yap Üye Ol Gezi ve tatile dair aradığınız ne varsa burada...
14 Temmuz 2024 Pazar

Hamsi, Horon ve Trabzon

Admin tarafından yazılan Hamsi, Horon ve Trabzon adlı blog yazısını okuyorsunuz.

17 Nisan 2023
0 Yorum
114

Antik çağlarda Trabzon, Pontus krallığının başkenti olarak hizmet verdi ve Bizans İmparatorluğu'nun da önemli bir şehri oldu. Şehirdeki tarihi yapılar arasında Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Trabzon Kalesi, Vazelon Manastırı ve Sümela Manastırı bulunmakta. Ayasofya Müzesi, 13. yüzyılda Bizans inşa edilmiş bir kilisedir ve Trabzon'daki en önemli tarihi yapılardandır. Sümela Manastırı, dağlık bir alanda yer alır ve 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Manastır, freskler ve mozaikleri ile ünlüdür.

Trabzon mutfağı, Karadenizin diğer yerlerinde olduğu gibi deniz ürünleri, et yemekleri ve tatlılar ile ünlüdür. Hamsi, denilince akla ilk Trabzon gelir. Dolayısıyla Trabzon'da hamsi tava, hamsili pilav ve hamsili ekmek gibi birçok yemek lezzet ile karşılacaksınız. Kara lahananında adını anmazsak olmaz. Mısır ekmeği, pide ve mantı gibi geleneksel Türk yemekleri de Trabzon mutfağında vazgeçilmezler arasındadır.

Trabzon sanatı ve kültürü, özellikle Türk müziği ve halk danslarıyla ilgili. Horon, Trabzon'un en ünlü halk danslarından biridir ve genellikle düğünlerde ve özel etkinliklerde oynanır. Trabzon ve birçok ilimizde, özellikle de yaylalarda, kemençe çalma, horon oynama geleneği devam etmektedir. 

Trabzon'un turistik yerleri arasında Sümela Manastırı, Uzungöl, Ayasofya Müzesi, Atatürk Köşkü, Trabzon Kalesi, Aya Anna Kilisesi ve Boztepe Teleferik bulunur. Trabzon ayrıca Karadeniz'in diğer yerlerinde olduğu gibi doğal güzellikleriyle insanları kendine hayran bırakır.

 

Paylaş
author
Admin

Gezive Tatil Rehberi Kurucusu,Gezi ve tatil rehberi admin hesabı

Hamsi, Horon ve Trabzon için yapılan yorumlar.
Lütfen Yorumunuzu Yazın
Cinsiyetiniz?