Aranacak Kategori: Ülke Şehir Gezilecek Yer

Giriş Yap Üye Ol Gezi ve tatile dair aradığınız ne varsa burada...
25 Şubat 2024 Pazar

Yeşilin Başkenti Bursa

Nurşen Yıldız tarafından yazılan Yeşilin Başkenti Bursa adlı blog yazısını okuyorsunuz.

30 Mart 2023
0 Yorum
87

Tarihi ve doğal güzellikleri ile bir çok gezi noktası olan yeşilin başkenti Bursa gezisine nereden başlasam diye düşünüyorsanız, karar vermek oldukça zor.. 

Gezinize otogardan kalkan belediye otobüsleriyle de  gidebileceğiniz, Bursa’nın göbeği Heykel’e giderek başlarsanız birçok tarihi gezi noktasını aynı zamanda görme şansı elde edebilirsiniz. Sizlere önerim bir adet bursa kart almanız ve dolum yaptıkça otobüs, metro, tramvay gibi birçok taşıtta dilediğiniz gibi yolculuk yapmanız.

Bahçelerinin yan yana olduğu Ulu Camii ve Orhan Camii ilk durağınız olup muhteşem mimarisi ile sizleri büyüleyecektir.Şansınız varsa bir gezi kafilesine denk gelip rehber eşliğinde bu camileri gezerseniz bir çok özelliğini keşfetmiş olursunuz.Buda size vereceğim küçük bir tüyo olsun. Kapalı çarşı ve tarihi  bir çok han, adeta sıra sıra dizilmiş inci gibi bizlere gezi noktaları oluşturmuş. Onlardan en bilineni olan Kozahan’ın bahçesinde bir mola verip çay simit keyfi yapabilirsiniz. Yaz döneminde turistlerin oldukça rağbet gösterdiği bu tarihi hanlara, Bursa’nın meşhur ipeğini hediye olarak almak isterseniz mutlaka uğrayın derim.

Sizlere önerim bu anlattığım yerleri yürüyerek gezmeniz çünkü karşınıza her an bir tarihi yapı çıkacaktır. Bursa kalesi onlardan biri ve devamın Tophane meydanı ve saat külesinin altında eşsiz Bursa manzarası sizleri bekliyor.

Bursa’ya gelmişken İskender yemeden gitmeyin deseler de benim size tavsiyem tarihi Kayhan çarşısında yiyeceğiniz pideli köfte ve sonrası Kemalpaşa tatlısı olacaktır. Bursa ya özgü tahinli pide ve cantık da mutlaka tatmanızı isteyeceğim lezzetler arasında.

Gözünüzün,gönlünüzün ve hatta midenizin bayram edeceği güzel bir gezi yeşilin başkenti Bursa da sizleri beklemekte….

Paylaş
author
Nurşen Yıldız

Gezi bağımlısı, gezmeyi seven gezmeyi bir yaşam biçimi haline getiren gezi mubtelası.

Yeşilin Başkenti Bursa için yapılan yorumlar.
Lütfen Yorumunuzu Yazın
Cinsiyetiniz?